This post is part of a series of emergency food supply company reviews. If you haven’t already, start by reading the beginning post “Oh So Many Emergency Food Supply Companies“.What Is Augason Farms? An Emergency Food Company Review

This post contains affiliate links. That means if you click on a link to a product, I may receive, at no extra cost to you, a small commission when you make a purchase. Thank you for your support.

screenshot of augason farmsThe first thing I notice when I go to the Augason Farms website is that there is so much variety and choices. For practically every kind of food you can imagine, they have kits, mixes and individual ingredients. Much of their food comes in #10 cans, which seems to be a popular size in emergency food storage.

To go along with the theme of variety and choice, they offer smaller and bigger sizes than the #10 can. They have the smaller “Everyday Size Can” which is “about 4.75 inches tall & 4 inches in diameter” and even a dozen or so products in the Pantry Pouch, which holds roughly half as much as the everyday size can. They also offer some products in large 4 or 6 gallon plastic pails.

How About The Nutrition Information?

Augason Farms offers so many kits, entrees, mixes and individual ingredients that it is pretty hard to narrow down which products to analyze nutrionally. Since the pantry pouches are similar to the pouches reviewed in my AlpineAire review, I’m going to look at the nutrition content of the 30 Day Pantry Pack. This kit offers a total of 62 Pantry Pouches of 11 different products.

The “30 Day Pantry Pack” provides a total of a little over 50,000 calories and 1,780 grams of protein. At the advertised 30 days, this pack only provides 1,680 calories per day and 59g of protein per day. As discussed in my AplineAire review, most people need at least 2000 calories per day, so this is really only about a 25 day pack for one person. The protein content is only around 14% of the calories, so it is a little light on protein.

Is It Expensive?

Since I reviewed the 30 Day Pack above, I started checking prices on that product first.

  • The Augason Farms website was the most expensive at $274.89, with free shipping over $200.
  • Amazon.com did not offer this product.
  • SamsClub.com came in at $151.98, no free shipping options that I could see.
  • Today, Walmart.com was the lowest at $139.79 with free shipping over $50.

long term food storage rice noodles potatosSince Augason Farms offers so many other products, I decided to price a few ingredients in #10 cans that are important long term storage ingredients: nonfat dry milk, hard white wheat, pinto beans, macaroni, sugar potato flakes, and white rice. I believe that I will be able to use the pricing of these ingredients as a bench mark for comparing companies which offer #10 can options.

The prices below are from AugasonFarms.com, which had lower prices than the other three suppliers for these individual ingredients in single #10 cans.

  • Nonfat Dry Milk – $17.39 for (39) 1 tsp servings
  • Hard White Wheat – $7.89 for (51) 1/4 cup servings
  • Pinto Beans – $13.79 for (26) 1/2 cup servings
  • Macaroni – $11.99 for (26) 1/2 cup servings
  • Sugar – $11.29 for (595) 1 tsp servings
  • Potato Flakes – $9.99 for (30) 1/3 cup servings
  • White Rice – $10.19 for (47) 1/4 cup servings

These prices do not include shipping, so if you are ordering less than $200, you will need to evaluate if one of the other three suppliers might be a better choice for your particular order.

Review of the Reviews

The Augason Farms website does allow user to leave comments, but not all products have been reviewed. It looked like those that had were primarily 4 and 5 star reviews.

On Amazon.com, a search for “Augason Farms” yielded 630 products, of which 199 were rated 4+ stars. It appeared that only 30-40 had less than 4 star reviews. The remainder of products had no reviews. Many of these unfavorable reviews are related to various resellers, so you will want to check the seller if you order from Amazon.com.

Walmart.com showed 175 Augason Farms products, all of which appeared to be 4+ stars or unrated. SamsClub.com offered 232 products and appeared to have only 14 products rated less than 4 stars.

Are There Affiliate Programs?

I already belong to the affiliate program for Amazon, Walmart and Samsclub, so I have included link to those sites throughout this post.

  • Augason Farms offers an affiliate program with commissions of 13%.
  • Amazon.com offers an affiliate program with commissions of 4% on Grocery products.
  • Walmart.com and SamsClub.com each offer an affiliate program with commissions of 4%.

So Should I Buy Some?

The reviews are definitely favorable for Augason Farms products.  13% is a pretty high percentage for an affiliate program, but especially for a food storage companies with many prices lower than the other suppliers. I will definitely be checking out the AugasonFarms.com affiliate program. If you decide to order from Amazon.com, Walmart.com, or SamsClub.com, I would appreciate it if you used one of the links in this post.

I am excited to start looking at some more of their products besides the handful I mentioned in this article. Have you tried any Augason Farms products? Leave a comment below with your experiences.

Amanda is the founder of Survival With Kids. She is the mother of 4 kids (two boys and two girls). She became a brain cancer widow in April of 2017 at the age of 32. She writes about surviving and preparing for unexpected events.

Read More →
Replies: 7 / Share:

This post is part of a series of emergency food supply company reviews. If you haven’t already, start by reading the beginning post “Oh So Many Emergency Food Supply Companies“.

This post contains affiliate links. That means if you click on a link to a product, I may receive, at no extra cost to you, a small commission when you make a purchase. Thank you for your support.

AlpineAire offers a variety of freeze dried meal pouches that are prepared by adding hot water. They also offer three different “7 Day” meal kits: Standard, Vegetarian and Gluten Free. The manufacturer states that pouches will last 5+ years under proper storage conditions.

AlpineAire also offers food stored in #10 cans under the Gourmet Reserves label, which will be reviewed separately.

Tell Me The Nutrition Information

nutrition informationAlpineAire does provide the nutrition facts on their website. Each pouch is an average of 600 calories. Given that the “7 Day” meal kit includes 14 pouches, that is only 1200 calories per day, which isn’t much.

If there is some sort of emergency where you will be dipping into your long term storage, chances are you are going to be at least moderately active in your survival pursuits.

According to webmd.com, you will therefore want to plan on the following approximate calorie needs:

  • Ages 1-3: 1200 calories
  • Ages 4-8: 1600 calories
  • Ages 9-13: 2000 calories
  • Males 14+: 2600 calories
  • Females 14+: 2000 calories
    • Add 200 calories while pregnant.
    • Add 500 calories while breastfeeding

As you can see, 1200 calories per day isn’t going to cut it for anyone except your toddlers and preschoolers.

The standard kit offer 30g of protein per pouch, the vegetarian kit offers 25g of protein per pouch, and the gluten free kit offers 28g of protein per pouch. This is 16-20% of the calories per pouch. 15% is a reasonable minimum amount of protein, so these are reasonably balanced meals. You will want to evaluate if this is enough for you and your kids.

So How Much Does It Cost?

Since this product is available from many locations, I needed to narrow down which website I would want to order from. To do this, I did a cost comparison of a handful of different products.

  • AlpineAire.com offered the second cheapest price per individual pouch on their website with $8-$12 shipping for orders less than $50. They offer free shipping on orders over $50. The 7 day kit costs $79.95.
  • REI.com is a little more expensive per pouch, but also offers free shipping on orders over $50. They do not carry the 7 day kit.
  • Amazon.com had the most expensive cost per pouch but had free shipping. The 7 day kit currently costs $79.95 here.
  • Nitro-Pak.com is a little cheaper than AlpineAire.com but has a flat shipping fee of $12 up until $499 at which point you get free shipping. They do not carry the 7 day kit.

shop for the best priceCost per pouch is cheapest as part of the 7 day meal kit. The cost of the 7 day kit is the same at AlpineAire.com as Amazon.com.

If you want to buy individual pouches, REI.com and Amazon.com are more expensive than ordering individual pouches directly from AlpineAire.com. The tipping point to choose Nitro-Pak.com over AlpineAire.com is 17 pouches. So if you are ordering less than that you will want to order directly from AlpineAire.com.

In order to compare with other manufacturers in my future reviews, I have decided to use the following metric: cost per 2000 calorie day, with a minimum of 75g of protein. If you were to stock up using pouches from the standard kit purchased at AlpineAire.com or Amazon.com, cost per 2000 calories averages out to $19.04.

If you were to use this product for a full year’s worth of food storage, you would be spending $6,949.60, which seems pricey. It would take a long time to stock up with a budget of $100 per month. I am very interested to see how other emergency food options compare.

Review of the Reviews

Neither AlpineAire.com nor Nitro-Pak.com offer customer review ratings on their website. REI.com offers 9 products products with at least a 4 star average review rating. Amazon.com offers 10 products with at least a 4 Star review rating. Reading through the reviews on Amazon.com, the chief complaint is durability of the packaging. Some pouches busted during shipping. Also some flavors did not rate well due to taste, but most were deemed acceptable.

Unfortunately I was unable to find many other reviews from independent bloggers who appeared to have actually tried their products. One blogger did compare a couple of flavors with another brand, Mountain House and voted in favor of Mountain House. Other reviews on Amazon.com also compared and voted in favor of AlpineAire. So you will just have to see which, if any flavors suit you and your kids.

Are There Good Affiliate Programs?

affiliate marketingSince I am in the business of affiliate marketing, I took a peak at the affiliate programs of the websites where these products are available.

I will always recommend purchasing from the supplier with the best price, barring a compelling customer service related concern. If the price is the same, I will recommend purchasing from the website with a better commission.

  • AlpineAire.com does not appear to offer an affiliate program.
  • REI.com offers an affiliate program with commissions of 5%.
  • Amazon.com offers an affiliate program with commissions of 4% on Grocery products.
  • Nitro-Pak.com offers an affiliate program with commissions of 10%.

So What Is The Verdict On AlpineAire?

The reviews seem favorable enough that AlpineAire products are worth trying. Since the pricing per pouch is best in the kit, and the kit is the same price from Amazon.com as the manufacturer, I recommend purchasing from Amazon.com (click here for my affiliate link: AlpineAire Foods 7 Day (14 Pouches) Meal Kit) and seeing if these pouches might have a place as a portion of your long term storage plan.

Have you tried any of the products available from AlpineAire? If so, please leave me a comment below and let me know what you think.

Amanda is the founder of Survival With Kids. She is the mother of 4 kids (two boys and two girls). She became a brain cancer widow in April of 2017 at the age of 32. She writes about surviving and preparing for unexpected events.

Read More →
Replies: 6 / Share:

Within the prepping community, 3-5 years worth of food storage seems to be the goal. This can be overwhelming if you don’t currently have any food storage.

Don’t rush out spend a lot of money just yet on MREs, large food supply kits, or even food that is on sale (that you wouldn’t normally buy). You need food you and your kids will actually eat. You will need to work up to a 3 month short term food supply first, then you can check out the emergency food supply companies for your long term food supply.

This post contains affiliate links. That means if you click on a link to a product, I may receive, at no extra cost to you, a small commission when you make a purchase. Thank you for your support.

short term food storageStart With Short Term Food Storage

To start out, pick an amount and add it as a line item to your monthly budget. $100 per month is a good goal, but start as small as your budget dictates.

Spend 1 week keeping track of everything your family eats, including condiments and beverages. After that, each time you go to the grocery store, spend some of your monthly budget on extra shelf stable foods that you are already buying that your family eats.

Work up to a week’s worth of food. Then just keep buying extra food until you have 2 weeks worth, then a month’s worth and then 3 months worth.

The 3 months worth of normal everyday food is your short term food supply. Ensure your pantry is organized so you eat the oldest foods first. This is called rotating your supply and will ensure that nothing expires before you eat it.

Then Add Long Term Food Storage

long term food storageThe next step is long term food storage. You want to start stocking this supply with food packaged to last 10-25+ years. This isn’t food you will be picking up at the grocery store.

You will probably be turning to the internet to purchase from one of the vast array of emergency food supply companies. A couple of google searches reveal that there are 25+ such companies to choose from.

At the bottom of this post I have started a list of all of the companies that I could find so far. It looks like it would be quite expensive and time consuming to order samples from every company in order to provide a first hand review.

I will go through the list below and narrow it down to 3 companies I want to try. Once I get those companies identified, I will come back here and edit this post to reflect my recommendations.

Know Other Companies?

Do you know of any other emergency food supply companies that I can add to my list? Do you have any experiences with any of the companies on the list? What qualities would you look for in a food supply company? Please leave your responses in the comment box below. I am looking forward to researching this topic.

Index of Emergency Food Supply Companies

Amanda is the founder of Survival With Kids. She is the mother of 4 kids (two boys and two girls). She became a brain cancer widow in April of 2017 at the age of 32. She writes about surviving and preparing for unexpected events.

Read More →
Replies: 8 / Share:

make all natural shampooMany shampoos have chemicals in them that aren’t very good for you. An all natural shampoo is better for you. There are plenty of all natural shampoos available for purchase, but what if there weren’t any available? Could you make all natural shampoo if you had to? Most of those all natural shampoos still have a lot of ingredients.

I did some research to see what sorts of simple all natural shampoos could be made from ingredients that could be included in a long term storage plan or could be made from renewable ingredients. Reading up on the options, they all caution that some work better for some people than others. So you will need to do a little experimentation to see what works for your hair before deciding what to prepare. One thing to note is that you aren’t going to get a lather like traditional shampoos.

Below I describe three shampoo options: soap, homemade honey shampoo and homemade apple cider vinegar shampoo.

This post contains affiliate links. That means if you click on a link to a product, I may receive, at no extra cost to you, a small commission when you make a purchase. Thank you for your support.

Soap, In Your Hair?

homemade soapThe most all purpose option would be good old fashioned soap. In the old days, you made your own soap and used it for skin, shampoo, household cleaning, laundering, in short, everything! If you want to know more about the history of soap that you ever imagined was available, check out COLONIAL SOAP MAKING- ITS HISTORY AND TECHNIQUES.

The most basic recipe for soap has just three ingredients: lye, water and one of the following types of fat: tallow (fat from cattle), lard (fat from pigs) or grease (used cooking oil). Despite the short list of ingredients, soap making is somewhat difficult, time-consuming and could be dangerous with curious small children around.  For these reasons, soap is something you will want to include in your long term storage.

Lots of people enjoy the art of soapmaking, however, so it could still something you might want to learn to make. When you first start out, I would recommend buying lye and some tallow, lard or oils rather than making your own.

Lye can be purchased quite cheaply at most local hardware stores, but it is very caustic and can burn your skin. Because of this, if you have have small children around, you will not want to keep any around as part of your storage plans. If you want to make your own lye, it can be made from the ashes of burned hardwoods. Here is a wiki-how article How to Make Lye that explains it well.

As I mentioned before, the fat can be one of three different options: tallow (fat from cattle), lard (fat from pigs) or grease (used cooking oil). Most likely you will store up a good amount of cooking oils, so that will probably be your first choice for fat.  If you do have cattle or pigs, you may want to use the waste fats from your animals. Here is an article How to Render Tallow for Making Soap describing how to render tallow so you can use it for making your soap.

Honey Shampoo

honey shampooThis option only has two ingredients: water and raw and unfiltered honey. The ratio of water to honey varies so you might want to try a few different recipes. The most common recipe I saw called for 1 Tbsp of honey and 3 Tbsp of water. Other recipes had as much as 1/2 cup of water per 1 Tbsp of honey.

Honey can mold easily, so the most renewable way to plan for honey is to keep your own bees. Since you may not have your own bees yet, here is a link to a raw and unfiltered honey that you can use to test this option on your hair. You won’t want to use the non-raw honey that is in most grocery stores as it is hard to know what it was processed with.

Caution: Children under 1 year old are not supposed to eat honey, so honey shampoo probably isn’t going to be a good option for infants.

Apple Cider Vinegar Shampoo

This option also only has two ingredients: water and apple cider vinegar (ACV). The ratio of water to apple cider vinegar seems to be pretty consistently 1 cup water to 1 Tbsp ACV. Bragg Organic Raw Apple Cider Vinegar is the brand of ACV that we have in our refrigerator. As with the honey, you will want to make sure the apple cider vinegar that you choose is raw and preferably organic.

If you want to make this the most renewable way, then planting an apple tree is a good choice. Apple cider vinegar is pretty easily made by putting apple cores in a jar of water in your pantry without a lid for a couple of weeks.

Have You Used Any Of These As Shampoo?

I have used apple cider vinegar shampoo and it didn’t work well for me. I have not tried the other two, but I would like to try the honey shampoo option. Please leave me a comment below with your experiences.

Amanda is the founder of Survival With Kids. She is the mother of 4 kids (two boys and two girls). She became a brain cancer widow in April of 2017 at the age of 32. She writes about surviving and preparing for unexpected events.

Read More →
Replies: 6 / Share: